Şebnem Korur Fincancı

0
Şebnem Korur Fincancı

Şebnem Korur Fincancı, 1959’da İstanbul’da doğdu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Adli Tıp’ta uzmanlık eğitimi aldı. 1987-1990 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji Lisans Eğitimi aldı. 1992’de kurulan Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı; 1993-1996 arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Türk Ceza Hukuku Derneği kurucu üyelerinden biridir.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) kurucularındandır ve 2009 yılından beri başkanlığını yapmaktadır.

Mesleki yaşamını işkenceyle mücadeleye adamıştır. 1996’da Birleşmiş Milletler Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi adına, Bosna’nın Kalesija bölgesinde toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi çalışmalarına katıldı. 1999’da, Birleşmiş Milletler tarafından işkencenin saptanmasında uluslararası standart kılavuz olarak kabul edilen İstanbul Protokolü belgesinin yazarları arasında yer aldı; daha sonra, protokolün uygulanması hakkında çeşitli ülkelerde eğitimler verdi. Bağımsız Adli Tıp Uzmanları (IFEG) üyesi olarak işkence başvurusu yapan birçok mağdurun tıbbi değerlendirmelerini yaptı.

Uluslararası İşkence Rehabilitasyon Merkezi (IRTC) adına gittiği Bahreyn’de, turist kılığına bürünerek, denizde cesedi bulunan ve polise göre boğularak ölen gencin vücudundan doku örnekleri aldı. Örnekleri Türkiye’ye getirdi ve yaptığı otopside gencin, ailesinin de iddia ettiği gibi, gözaltında işkenceyle öldürüldüğünü tespit etti.

2000’de, İnsan Hakları İçin Hekimler’in Güney Afrika’daki uluslararası çalışmasında, 2002’de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Kadına Yönelik Cinsel Şiddet Araştırması ve El Kitabı çalışmalarında yer aldı.

 1992 yılından bu yana yüksek lisans ve yüksek lisans düzeyinde ders verdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca vatandaşlık haklarından mahrum kaldığı için Aralık 2018’de emekli olmak zorunda bırakıldı.

Profesör Fincancı, adli tıp alanında ondan fazla kitabın ve yüzlerce makalenin ortak yazarıdır ve Evrensel gazetesinde haftalık köşe yazısı yazmaktadır.