ANASAYFA

Türkiye’de İhraç Edilen Akademisyenler

DUYURULAR

Barış İstemek Suç Değildir!

İstinaf Mahkemesi Prof. Dr. Füsun Üstel hakkında verilen mahkûmiyet kararını onamış bulunuyor. Bu ülkenin yetiştirdiği en değerli akademisyenlerden biri tutuklanıp cezaevine gönderilecek!  Füsun Üstel yalnız değildir ve sözü sözümüzdür. Barış istemek suç değildir!

Haklarla Düşünmek III Seminerleri Bahar Dönemine Başladı.

TİHV Akademi tarafından sürdürülen Haklarla Düşünmek seminerleri 25 Ocak 2019 itibariyle üçüncü dönemine başladı. Feride Aksu Tanık tarafından “Sağlık Hakkı” ile başlayan seminer programımız, Eren Kırmızıaltın ve Aydın Arı’nın verdiği “bütçe hakkı” temalı derslerle devam etti.

Haklarla Düşünmek II Seminerleri Güz Dönemi Başlıyor

İlki Haziran 2018’de tamamlanan Haklarla Düşünmek seminerlerimiz, güz dönemine Ekim 2018 tarihi itibariyle başlıyor. Geçtiğimiz seminer programında insan haklarının felsefi, tarihsel ve hukuki yönlerine ağırlık veren dersler, yeni dönemde insan hakları perspektifiyle güncel sosyo-politik meseleleri ele alacak.

Haklarla Düşünmek seminerleri ilk dönemini  Prof. Dr. Melek Göregenli ve Prof. Dr. Ümit Biçer’in dersiyle tamamlıyor.

İnsan hakları temalı Haklarla Düşünmek-I seminer programımız, ilk dönemini 8 Haziran Cuma günü yapılacak dersle tamamlıyor. Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda, saat 18.30’da başlayacak dersimizde, Melek Göregenli’den “Travmaya Neden Olanlar ve Uğrayanlar”, Ümit Biçer’den “İşkencenin Değişen Yüzü” başlıklı sunumları dinleyeceğiz.

Haklarla Düşünmek Seminerleri, Serdar Tekin’in dersiyle devam ediyor…

“Demokrasi ve İnsan Hakları Arasında Zorunlu Bir İlişki Var mı?” başlıklı bu oturum, insan hakları ve demokrasi arasındaki karmaşık ilişkiye odaklanıyor.” Dersimiz, 18 Mayıs Cuma günü Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Onur Hamzaoğlu’na Mazaret İzni Verilmelidir. Son Veda Engellenmemelidir

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun annesi Saliha Hamzaoğlu’nun 4 Mayıs günü İzmir’de yaşamını yitirdiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sevgili Onur Hoca’nın, ailesinin ve yakınlarının acısını paylaşıyor, kendilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Tutuklanan Öğrenciler Derhal Serbest Bırakılmalı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin tutuklanması ve devam eden gözaltılara yönelik basın açıklamasında bulundu.

Haklarla Düşünmek-I Seminerleri Başladı

TİHV Akademi’nin 2018 ve 2019 yıllarında yürüteceği “Haklarla Düşünmek” programı, Nilgün Toker’in “İnsan Haklarının Felsefi Temelleri dersiyle başladı. Haziran ayında ilk dönemi tamamlanacak olan seminerler, Fuar Gençlik Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleşiyor.

BÜLTENLER

TİHV Akademi’nin dayanışma ağı kampanyası çerçevesinde hazırladığı İngilizce ve Türkçe bültenler, Türkiye’de akademisyenlerin uğradığı hak ihlallerini görünür kılmayı amaçlamaktadır. 3 aylık periyodlarla online olarak yayınlanacak bültenlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir. Bu belgede geçen görüş ve düşüncelerden Avrupa Birliği sorumlu tutulamaz.